Architektúru horských regiónov považujem za zaujímavý podnet, pokiaľ ide o udržateľnosť výstavby – nemyslím teraz návrh lyžiarskej haly na Donovaloch, ale aktuálnu výstavbu v Alpách. Mojou srdcovkou (a tipom na výlet) je rakúsky Schiestlhaus na Hochschwabe, prvý pasívny dom vo vysokohorskom prostredí. Populárna je chata Monte Rosa pri Matterhorne, v Skalnatých vrchoch je známa budova Rocky Mountains Institute, inovatívne nápady priniesla aj súťaž na Kežmarskú chatu [1]. Low-tech „solárna škola“ v Himalájach [2] je zaujímavá aj tým, že vychádza (podobne ako Schiestlhaus) zo študentskej diplomovej práce. Hory nabádajú na originálne riešenia drsnou klímou, väzbou na prírodu a niekedy aj potrebou nezávislosti od verejných sietí. Aj preto som sa pri hľadaní inšpirácie na ďalší článok do tejto rubriky pristavil pri čerstvých výsledkoch švajčiarsko-lichtenštajnskej súťaže „Constructive Alps 2020“ [3].
Poľnohospodárske centrum v Saleze spája využitie tradície a moderné drevené konštrukcie
Súťaž realizácií udržateľných obnovených budov a novostavieb „Constructive Alps“ v alpskom regióne bola v roku 2020 vypísaná po piatykrát, z 328 prihlásených budov ocenila porota desať (celková bilancia súťaže: 1 551 prihlásených stavieb, 96 výstav, 39 ocenení). Ocenené sú budovy, pri ktorých venovali architekti osobitnú pozornosť prírodným zdrojom a stavebným tradíciám alpského regiónu, spojeniu estetiky s ohľaduplnosťou k prostrediu a ochrane klímy. Ukážeme si víťazné projekty, ktoré si podelili 50 000 eur, aj zopár ďalších ocenených stavieb a víťaza hlasovania verejnosti.
Poľnohospodárske centrum v Saleze
Prvú cenu získala elegantná dvojkrídlová drevostavba školiaceho strediska pri St. Gallene (architekt Andy Senn). Zaujme uplatnením „low-tech“ prístupov, jednoduchá rámová konštrukcia po novom využíva tradičné prvky (gánok, uzavretie dvora) a ponúka mimoriadnu flexibilitu. Technika je minimalizovaná, namiesto módnej umelej inteligencie zabezpečuje fungovanie budovy „sedliacky rozum“. Drevo dominuje exteriéru aj interiéru, počíta sa s podporou prirodzeného vetrania a dostatkom denného svetla, posuvné okenice a presahy konštrukcie chránia pred prehrievaním. Ako pri všetkých ocenených stavbách, samozrejmosťou je čisté riešenie detailov a vysoká energetická efektívnosť (PPE je tu 44 kWh/m2.a). Koncepcia budovy odráža zmeny, ktorými prechádza poľnohospodárska profesia.
Montážna hala v Reuthe
Budova stolárstva a tesárstva Kaufmann vo Vorarlbergu (architekt Johannes Kaufmann) kombinuje v nosných prvkoch železobetón s drevom a oceľou, kvalitou architektúry a čistotou detailov robí reklamu investorovi. Dvojloďová hala s minimom vnútorných podpier sa snaží obmedzením výšky nenarúšať panorámu obce, inovatívnym prvkom je spojenie žeriavovej dráhy a drevenej nosnej konštrukcie. Zaujmú elegantné detaily, štíhle drevené prvky aj oceľové tyče na ťahané prúty drevených priehradových nosníkov. V tejto hale na montáž a skladovanie modulárnych domov je isto radosť pracovať.
Horská chata Ortstockhaus, Braunwald
Tretia cena putuje do švajčiarskych Álp, „horský hostinec“ Ortstockhaus v nadmorskej výške takmer 1 800 metrov je dôkladnou obnovou priekopníckej stavby alpskej moderny (Hans Leuzinger, 1931). Ikonická budova už dosluhovala, jej podstatu skryli rôzne dostavby a prílepky, no jej kvality sa pod nánosmi úprav zachovali. Cieľom pamiatkovej obnovy bolo ukázať pôvodné hodnoty stavby a umožniť jej ďalšie fungovanie v pôvodnej funkcii, ale v súlade s dnešnými požiadavkami a predpismi, naplno využívajúc podstatu miesta – krásny výhľad na hory. Jej autori (architekti Althammer Hochuli a Steiger) ukazujú, že základom „zeleného“ prístupu pri takejto obnove je pokora k pôvodnej podstate stavby, pochopenie jej potenciálu, odhodlanie na zmeny a snaha zaobísť sa bez nich.
Ďalšie odmenené stavby
Spomedzi siedmich budov, ktoré ešte boli ocenené, má skoro polovica tradičný a pre mňa nie veľmi vzrušujúci výraz. Páči sa mi však poľnohospodárska usadlosť Contrada Bricconi v Taliansku, obnova a dostavba farmy v obci zo 16. storočia (LabF3 architetti). Obnova starého domu pre agroturistiku, prestavba stodoly na konferenčné centrum a dostavba stajní so syrárňou reagujú na nové funkčné, technologické a ekonomické potreby v kontexte hôr a ich osídlenia. Vytvárajú modernú architektúru, ktorá sa efektne prelína s tradičnými budovami.
Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní časopisu EUROSTAV