späť na obsah časopisu

Domy už nemusia byť protikladom prírody. Naopak, môžu ju prinášať do miest. Francúzsko-brazílske štúdio Triptyque Architecture „transportovalo“ kus džungle do Paríža. Naplnilo ambíciu dostať prírodu do mesta, ale i opačne – mesto do prírody. Na podobe Vily M sa podieľal i francúzsky dizajnér Philippe Starck.

Lokalita: Montparnasse, Paríž, Francúzsko, Architektonický návrh: Olivier Raffaëlli & Guillaume Sibaud – Triptyque Architecture, Architektonický dizajn a umelecký riaditeľ interiérových priestorov: Philippe Starck, Celková plocha: 8 000 m2, Obdobie výstavby: 2015 – 2021

 

 

Cieľom architektov bolo vytvoriť spojenie medzi mestom, prírodou a zdravím. Dom sa nachádza v parížskej štvrti Montparnasse, priamo na bulvári, ktorý v posledných rokoch prešiel výraznou premenou – z parkovacieho na parkový.

Philippe Starck, umelecký šéf projektu, ho charakterizuje takto: „Vila M je úprimné a teplé miesto, kde sa dobre žije. Prekvapenia v podobe skrytých zákutí v celej reštaurácii a bare a hra zmyslov vzbudzujú zvedavosť a priťahujú pohľady návštevníkov, pripomínajú im, že inteligencia je jedným z najkrajších symptómov ľudskosti.“ 
Budova s rozlohou 8 000 m2 obsahuje viacero funkcií – zahŕňa Hotel by Paris Society, reštauráciu, spoločné kancelárie, zdravotnú starostlivosť aj inovatívny priestor pre začínajúce firmy v medicíne a starostlivosti o zdravie. Má to byť kombinácia pohostinnosti a vzájomnosti. Stojí za zmienku, že Vila M bola podľa ArchDaily ocenená ako najlepšia budova roka 2022.

 

Vertikálna záhrada

Fasáda Vily M sa líši nielen použitím hliníka a dreva, ale najmä rozmiestnením liečivých bylín, ovocných stromov a veľkých trvaliek po jej ploche. Ide o veľkú vertikálnu záhradu, ktorá pokračuje i na terase a streche. Výsledkom nie je len prírodný vzhľad, ale aj tepelná pohoda a nižšia spotreba energií. Zeleň je všade, kde to išlo.

Napriek živému dizajnu fasády je skutočný základný obvodový plášť podopierajúci vertikálnu záhradu vo svojom profile relatívne ľahký a strohý. Exoskelet budovy, ktorý má rozhodne minimalistický vzhľad, pozostáva z prefabrikovanej kovovej štruktúry s pravidelným mriežkovaným rytmom. Dopĺňa ho zdanlivo neusporiadaný sortiment rastlín, ktoré ho obliekajú. 

„Samotná budova je oporou pre vertikálnu záhradu, ktorá zarastie celú fasádu, čím sa zmení na vertikálny liečivý les,“ vysvetľuje Olivier Raffaëlli, partner spoločnosti Triptyque.

Architekti preskúmali všetky dostupné povrchy, aby využili potenciál zelene a vyhli sa plytvaniu energiou a uhlíkom. Zodpovednosť za životné prostredie badať aj pri výbere základných a organických materiálov a pri navrhovaní low-tech architektúry.

 

Parížsky spoločenský hotel

Po vstupe do budovy obklopí návštevníkov elegantný interiérový dizajn v rafinovanej atmosfére francúzskej Riviéry. Časť haly zaberá sochárske točité schodisko. Okrem toho má reštaurácia komplexu atmosféru, ktorá vyniká charakteristickou estetikou parížskej spoločnosti. Je zdobená policami, vintage nábytkom, príjemnými kreslami a lavicami s výrazným dôrazom na drevo.
Hotel je navrhnutý ako relaxačný zámotok – kokón s úchvatným výhľadom na mesto. Aj jeho 67 izieb a 6 apartmánov sú ako zelené plochy. Niektoré z nich majú balkón alebo terasu. Na rohu siedmeho poschodia sa nachádza výnimočná Pasteurova suita s veľkými arkierovými oknami, dvojitou zelenou terasou a obývacou izbou otvorenou do hlavného mesta. V obytných priestoroch nájdu hostia ušľachtilé a odolné materiály, organické farby, teplý súčasný nábytok, hru zrkadiel a ekologicky zodpovedné produkty. Hotel obsahuje i boxerský a fitnes klub, miestnosti na cvičenie jogy, 20 otvorených kancelárií a coworkingové priestory.

 

Reštaurácia a strecha
Veľká vonkajšia terasa Vily M sa v lete v tieni figovníkov stáva jedným z najslávnostnejších miest na ľavom brehu s výborným programom so živou hudbou a s koktailovým menu.


Na jar sa tu víkendy nesú v znamení pohostinnosti. Vila M stavila na brunch, aby v uvoľnenej atmosfére pohostila tých, ktorí vstávajú neskoro. V reštaurácii je časť s animátorom a hrami venovaná deťom. 
Korunou celej budovy Vila M je strecha s jedinečným výhľadom na Eiffelovu vežu a strechy Paríža. Architekti ju opisujú ako zavesenú oázu poskytujúcu jedinečný zážitok z voľného času. Drevené kreslá, prútené lampy, girlandy a krajinný dizajn v podobe ovocných stromov a rastlín, to všetko zohráva úlohu pri vytváraní bujnej atmosféry strešného priestoru. Človek si sem príde oddýchnuť pri drinku cez deň aj neskoro do noci. Paríž je jednoducho sviatok.


Autor
Matej Motyka

Fotografie (vizualizácia)
Michael Denancé, Yann Monel
Digitalizované ukážky časopisov
E-shop eurostav
Archbooks
YTONG